Tinklaraštis
apie burnos higieną

Kalcis – ne tik piene

Nuolat kartojama, kad geriausias natūralaus kalcio šaltinis – pienas ir jo produktai. Tačiau jei jūs nemėgstate ar negalite jų vartoti – neskubėkite pirkti kalcio papildų. Nepamirškite, kad kalcį organizmas geriausiai įsisavina tada, kai gauna jo kartu su maistu. O šio mineralo apstu ir nepieniškuose maisto produktuose.

 

Špinatai. 1 stiklinėje troškintų špinatų – per 200 mg kalcio. Jose taip pat apstu vitamino A. Kad organizmas geriau įsisavintų maistingąsias medžiagas, špinatus ruoškite su truputėliu riebalų: tam tinka ne tik sviestas ar grietinėlė, bet ir alyvuogių aliejus.

Brokoliai. 2 stiklinės smulkintų žalių brokolių – tai 86 mg kalcio. Šios kryžmažiedžių šeimos daržovės turi ne tik organizmui reikalingo kalcio, bet ir bemaž dvigubai daugiau vitamino C, nei jo yra apelsinuose. Mokslininkai nustatė, kad žmonėms, kurių valgiaraštyje gausu brokolių, mažėja įvairių rūšių vėžio rizika, ypač žarnyno ir šlapimo pūslės vėžio.

Garbanotasis (kale) kopūstas. 1 stiklinėje smulkinto žalio garbanotojo kopūsto – 101 mg kalcio. Ši nekaloringa daržovė puikiai tinka dietinei mitybai, nes ji lengvai pasotina, be to suteikia organizmui daug svarbių vitaminų ir mineralų. Be kalcio, kale kopūstuose gausu vitamino A, vitamino K, taip pat medžiagų, gerinančių kraujo krešumą.

Edamame. Edamamame – tai daržovės, dar vadinamos žaliosiomis sojų pupelėmis. Jos gausiai naudojamos kinų ir japonų virtuvėje jau tūkstančius metų. 1 stiklinėje virtų žaliųjų sojos pupelių – 98 mg kalcio. Tai vienas iš nedaugelio maisto produktų, kuriame yra organizmo lengvai įsisavinamų pilnaverčių baltymų, panašių, kaip mėsoje. Taip pat sojų pupelėse apstu ir amino rūgščių, maistinių skaidulų.

Figos. ½ stiklinės džiovintų figų – tai 121 mg kalcio. Džiovintos figos – tai idealus užkandis išalkus, taip pat kur kas geresnis desertas, nei saldumynai. Jos papildo organizmą ne tik kalcio, bet ir magnio atsargomis, o tai padeda išsaugoti gerą raumenų funkciją, normalizuoja širdies ritmą ir, žinoma, stiprina kaulus.

Apelsinai. Viename dideliame apelsine – 74 mg kalcio. O vienoje stiklinėje šviežiai spaustų apelsinų sulčių – 27 mg šio mineralo. Be to, apelsinuose gausu organizmo imunitetą stiprinančio vitamino C, apelsinai taip pat aprūpina organizmą svarbiais antioksidantais.

Sardinės. 100 g konservuotų sardinių skardinėje – net 351 mg kalcio. Neišsigąskite, kad šios mažos žuvytės sūrokos – tai neišbraukia jų iš sveikų produktų sąrašo. Ir jose svarbus ne tik kalcis, bet ir vitaminas B12 – vienas esminių elementų, padedančių išlaikyti sveiką nervų sistemą. Sardinėse taip pat yra vitamino D, kuris padeda įsisavinti kalcį, stiprina kaulus ir unikalus tuo, kad apskritai sutinkamas labai nedaugelyje maisto produktų.

Baltosios pupelės. ½ stiklinės virtų pupelių – tai 63 mg kalcio. Be to, jose gausu maistinių skaidulų, baltymų ir geležies. Pupelės – tai ir puikus kalio šaltinis. Pupelės idealiai tinka dietinei mitybai, nes jose yra natūralių angliavandenių, spartinančių medžiagų apykaitą.

Tofu. ½ stiklinės sojų varškės – tai 434 mg kalcio. Tofu laikoma puikiu baltymų šaltiniu vegetarinėje mityboje. Ji puikiai tinka prie įvairių patiekalų: tiek ruošiant salotas, tiek sriubą, tiek daržovių ar kruopų troškiniuose.

Migdolai. 23 migdolai – tai 75 mg kalcio. Jie laikomi vienais sveikatai naudingiausių riešutų. Migdoluose yra 12 procentų organizmui reikalingos baltymų normos, taip pat vitamino E bei kalio. Ir nors riešutai turi daug kalorijų, net ir nedidelis jų kiekis pasotina, taip pat mažina blogojo cholesterolio kiekį organizme. Svarbiausia – neprarasti saiko!

Komentarai

Komentarų

Pasidalinkite su draugaisShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneDigg thisShare on LinkedIn